Италианското правителство предприе мерки и достави данни, които показват, че подобна процедура не е необходима.
Днес Европейската Комисия (ЕК) направи преглед на допълнителните фискални данни, предоставени ѝ от италианските органи тази седмица и стигна до заключението, да не препоръчва на Съвета откриването на процедура при прекомерен дефицит (ППД), поради това, че Италия не е спазила критерия за държавния си дълг.
Валдис Домбровскис, заместник-председател на ЕК за еврото, отговарящ и за финансовата стабилност, финансовите услуги и съюза на капиталовите пазари, заяви: „Приветствам действията, предприети от италианското правителство, за гарантирането на по-добър бюджетен резултат през 2019 г. Гарантирането на стабилни публични финанси е в основата на доверието и икономическия растеж. В този контекст ще бъде важно да бъде спазен ангажиментът за изготвяне на бюджет за 2020 г. в съответствие с фискалните правила на ЕС, като така се избягва по-нататъшна несигурност.“
Комисарят по икономическите и финансовите въпроси, данъчното облагане и митническия съюз Пиер Московиси заяви: Целта на Пакта за стабилност и растеж не е някой да бъде наказан или дисциплиниран, а да се гарантира, че правителствата се стремят към стабилни публични финанси и отстраняват бързо проблемите при възникването им. С удоволствие отбелязвам, случаят днес е такъв. Италианското правителство отговори на сигнала на Комисията преди месец, че процедура при прекомерен дефицит не е оправдана с оглед на приемането на солиден пакет от мерки, с които да се гарантира спазването на Пакта за стабилност и растеж. Ще следим внимателно изпълнението на тези мерки през втората половина на годината.
На 5 юни 2019 г. Комисията оцени в доклада си факторите, които са в основата на нарушението на Италия на целевия показател по дълга през 2018 г. и стигна до заключението, че ППД е оправдана. Това бе подкрепено от Икономическия и финансов комитет в становището му, прието на 11 юни 2019 г.
Държавите членки също така приканиха Италия да предприеме необходимите мерки, за да гарантира спазването на разпоредбите на Пакта за стабилност и растеж в съответствие с процедурата при прекомерен дефицит (ППД), и добавиха, че „Комисията и комитетът могат да вземат предвид допълнителни елементи, евентуално представени от Италия“.
На 1 юли италианското правителство прие бюджета си за втората половина на 2019 г., както и закон, който включва корекция за 2019 г., възлизаща на 7,6 милиарда евро или 0,42 % от БВП в номинално изражение. Така през 2019 г. се очаква номиналният дефицит на Италия да достигне 2,04 % от БВП. (в сравнение с 2,5 % в прогнозата на Комисията от пролетта на 2019 г.), което бе целта, залегнала в бюджета за 2019 г., приет от италианския парламент.
Като се вземат под внимание разпоредбите, приети на 1 юли, се очаква Италия в общи линии да спази изискваната корекция съгласно предпазната част на Пакта за стабилност и растеж (ПСР) през 2019 г., като преодолее разликата от 0,3 % от БВП.
Освен това допълнителната фискална корекция, постигната от правителството за 2019 г. е такава, че тя частично компенсира също влошаването на структурното салдо през 2018 г.
Също така италианското правителство потвърди своя ангажимент да постигне структурно подобрение в съответствие с изискванията на ПСР до 2020 г.
Той бе потвърден в писмо, изпратено на 2 юли до Комисията от министър-председателя на Италия Джузепе Конте и министъра на икономиката и финансите Джовани Триа.
ЕК ще следи отблизо изпълнението на бюджета за 2019 г. и ще оцени дали проектът на бюджетен план за 2020 г. спазва разпоредбите на Пакта за стабилност и растеж.
Освен това напредък по структурните реформи по направените препоръки ще бъде от решаващо значение за осигуряване на по-силен растеж и така ще допринесе за спад в съотношението дълг/БВП. Комисията ще оцени изпълнението на тези реформи през европейския семестър.